چرا فرش برتر ماشینی تهیه کنیم؟

چرا فرش برتر ماشینی تهیه کنیم؟

امروزه صنعت فرش بافی تنوع بسیار زیادی در طرح و نقشه فرش‌های برتر ماشینی ایجاد کرده، به گونه‌ای که شما می‌توانید با هر نوع فرهنگ، سبک‌های دکوراسیون، سنت‌ها و سلیقه‌ای فرش مناسبی داشته باشید. در این مقاله تلاش شده تا ویژگی‌های برتر فرش‌های بافته شده با ماشین شرح داده شود.

یکی از صفحات خارجی که اقدام به بررسی تاریخچه فرش کرده است وبسایت carpetencyclopedia.com می‌باشد.

 

 

جنس فرش برتر ماشینی

فرش‌هایی که با استفاده از دستگاه‌ها و تجهیزات بافندگی و بدون دخالت دست بافته شده باشد، فرش ماشینی نامیده می‌شود. الیاف به کار رفته در فرش ماشینی ممکن است از نوع پلی‌استری، پلی‌پروپیلن و یا اکریلیک باشد که در حال حاضر بهترین جنس الیاف اکریلیک ساخت کشور آلمان می‌باشد.

ویژگی‌های نخ اکریلیک شامل موارد زیر می‌باشد و سبب شده نسبت به سایر الیاف‌ها ارجحیت داشته باشد:

دوام بالا و طول عمر بیشتری نسبت به سایر الیاف‌ها دارد؛

  • در اثر شستشوی زیاد دچار آبرفتگی نمی‌شود؛
  • با اثر آسیب‌های فیزیکی مانند تردد و سایش، دچار پارگی نمی‌شود؛
  • بر اثر شوینده‌ها (دستی و خشک‌شویی) و همچنین شدت نور بالای آفتاب، تغییر رنگ ندارد؛
  • در مقابل حرارت و دمای بالا و حتی حرارت مستقیم اتو و قابلمه تغییر شکل نمی‌دهد.

ماشین بافندگی فرش ایده‌آل ماشینی

جنس فرش برتر ماشینی
بهترین ماشین‌های فرش بافی در ایران شامل ماشین شونهر آلمان و شرکت وندویل بلژیک می‌باشند و فرش بافته شده با این دستگاه‌ها از مرغوبیت بالایی برخوردار بوده و همچنین از نظر تنوع بافت زمینه، سرعت تولید و اتوماسیون نسبت به سایر دستگاه‌ها برتری دارد. در کل یک نکته کلی برای انتخاب فرش این است که باید فرش ماشینی ریزبافت باشد.

البته لازم به ذکر است که فقط برند دستگاه کافی نبوده، بلکه نحوه استفاده از آن بسیار اهمیت دارد. به طوری همین دستگاه بلژیکی در ایران برای بافت فرش ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ شانه به کار برده می‌شود در صورتی که خود کشور بلژیک هنوز نتواسته از دستگاه پیشرفته خود به اندازه ایرانیان استفاده کنند.

طرح‌های فرش‌های برتر ماشینی

در زمان‌های گذشته، زنان عشایری و روستایی با توجه به طبیعت اطراف، رویدادهای تاریخی زمان خود، آرزوها و همچنین وضعیت معاش دوران خود، طراح‌های بسیار پرمعنا و تأثیرگذاری روی قالی‌ها و فرش‌های دستباف طراحی می‌کردند. با گذشت زمان این طرح‌ها با اعمال تغییراتی وارد صنعت فرش بافی ماشینی شد تا هم زحمت بافت دستی کاسته شود و همچنین سرعت تولید فرش‌های ایرانی برای مصارف داخلی و صادرات افزایش یابد.

امروزه طرح‌ها و نقش‌های بسیار زیادی در صنعت ماشینی فرش بافی به کار برده می‌شود و هنوز هم مفهوم همان طرح‌های تاریخی و سنتی را تداعی می‌کنند. همین موضوع سبب شده تا خانواده‌های ایرانی با فرهنگ و سنت‌های مختلف بتوانند فرش برتر ایرانی از جنبه زیبایی شناسی را وارد فضای گرم خانه خود کنند تا طرح‌ها و نقش‌های به کار رفته در آن یادآور تاریخ، فرهنگ، اصالت و هویت ایرانی باشد.

‌تنوع بالا در طرح و نقش، فرش‌های ماشینی را برای انواع مختلفی از سبک‌های چیدمان و دکوراسیون منازل ایرانی مناسب کرده است. به گونه‌ای که برای سبک‌های سنتی می‌توان از طرح‌های شاه عباسی، خشتی، بته چقه و ترکمن با رنگ‌های شاد و زنده (مانند قرمز و آبی نفتی)؛ برای سبک‌های مدرن از طرح‌های خشتی، هندسی و طرح‌های بدون ترنج وسط و با رنگ خنثی (مانند کرمی و فندقی)؛ برای سبک‌های روستایی از طرح‌های ساده محرابی، شکارگاهی و ماهی درهم با رنگ (سبز و قهوه‌ای و خاکستر به عنوان تداعی کننده رنگ طبیعت) و برای سبک‌های تلفیقی از انواع مختلفی از طرح‌ها و رنگ‌های می‌توان برای خرید و انتخاب فرش‌های برتر ماشینی استفاده کرد.

خواندن مطلب  معرفی فرش دستباف و ویژگی‌های آن

اگر شما در خارج از کشور عزیزمان هستید برای خرید فرش ماشینی می‌توانید از سایت جهانی Alibaba.com نیز اقدام نمایید.

فرش دستباف در صنعت ماشینی

فرش دستباف در صنعت ماشینی
به طور کلی، فرش‌های دستباف ارزش سرمایه‌گذاری و همچنین ارزش تاریخی و فرهنگی بسیار بالایی دارند؛ زیرا تمامی اجزای نقش و طرح به کار رفته روی آن بیانگر ثانیه‌های تاریخی دوران می‌باشند؛ اما قیمت بالای آن سبب شده تا افراد با هر سطح درآمدی نتوانند آن را خریداری کرده و به عنوان هنر ایرانی در خانه‌های خود داشته باشند. از این رو، صنعت فرش بافی ماشینی با وارد کردن اصول بافندگی و طرح‌های فرش‌های دستباف توانست فرش ماشینی با طرح دستباف تولید کند.

جمع‌بندی فرش ماشینی برتر

با مطالعه مقاله حاضر مشخص شد که فرش‌های ماشینی به دلیل بافته شدن با برترین ماشین‌های فرش بافی (شونهر آلمان و وندویل بلژیک)، برترین جنس الیاف (اکریلیک خالص) و ایجاد تنوع بالا در طرح، نقشه، رنگ، اندازه، تراکم و شانه و غیره، انقلابی در بازار فرش ایجاد کرده است تا هر شخصی با هر سطح درآمدی بتواند فرش دلخواه خود را خریداری کند.

Block "ads_1" not found

انتهای رپورتاژ آگهی

1 دیدگاه برای “چرا فرش برتر ماشینی تهیه کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.