نحوه صحیح تا زدن فرش چیست؟

نحوه صحیح تا زدن فرش ماشینی و دستباف

نحوه صحیح تا زدن فرش

نحوه صحیح تا زدن فرش در سالم ماندن آن بسیار موثر است. فرش ها عنصری بسیار مهم در دکوراسیون خانه‌ها هستند و با رنگ‌ها ، طرح‌ها و نقش‌های زیبایشان به خانه‌ها گرما ، صمیمیت و انرژی می‌بخشند. شاید بارها تجربه کرده باشید که در پایان چیدمان خانه ، پهن کردن فرش های کوچک و بزرگ در جای‌جای آن چقدر به فضا رنگ ، جلا ، نور و زیبایی می‌بخشد.

هر فرشی با رنگ و طرح خاص خود گویا شخصیت ، اصالت و رمز و راز خود را دارد و آن‌قدر از هنر و ظرافت سرشار است که باید با آن به شیوه‌ای درست رفتار کرد ! نحوه صحیح تا زدن فرش یکی از مهمترین مواردی است که در رفتار با فرش ها باید بیاموزیم. نحوه‌ی درست شستشوی فرش ، جارو کردن ، جا به جایی و در کل نگهداری اصولی از فرش ها که کالاهای ارزشمندی هستند ، در افزایش طول عمر آنها به شدت موثر است.

نحوه صحیح تا زدن فرش برای حمل‌ونقل

نحوه صحیح تا زدن فرش برای حمل‌ونقل
نحوه صحیح تا کردن فرش مانع از آسیب رساندن به تاروپود فرش می‌شود. جمع‌کردن و تا زدن فرش به شکلی اشتباه تاروپود فرش شما را خواهد شکست و دیگر هرگز به شکل اولیه در نخواهد آمد. فرش های دستباف ایرانی یا ماشینی را برای حمل در چمدان و … باید با نحوه صحیح تا زدن فرش ، به کمترین حجم ممکن درآورید. شاید ویدیوهای زیادی از نحوه صحیح تا کردن فرش دیده باشید یا با افراد متخصص در این زمینه مشورت کرده باشید اما ما نکات جامعی را درباره‌ی نحوه صحیح تا کردن فرش ارائه می‌دهیم که به کمک آنها فرش‌های بزرگ شما به بسته‌هایی کوچک تبدیل خواهند شد :

  • ابتدا با دقت فرش را پشت‌ورو نمایید و کاملا صاف بر زمین پهن کنید.
  • فرش را به‌صورت طولی از یکی از لبه‌های راست یا چپ به‌اندازه‌ی یک سوم تا بزنید.
  • لبه‌ی دیگر را نیز جوری تا کنید تا یک سوم پاپانی فرش بر قسمت تا خورده قرار گیرد و فرش به مستطیلی بلند و باریک تبدیل شود.
  • فرش را صاف کنید و با لمس توسط دستان ، جهت خاب فرش را بیابید ؛ سپس برخلاف خاب فرش یک سوم آن را از عرض تا بزنید.
  • از روی فرش کنار بروید ؛ پشت قسمت تا خورده بر زانو بنشینید و یک سوم تا خورده را در دو مرحله تا بزنید و این کار را ادامه دهید تا فرش به مستطیلی کوچک و حجم دار تبدیل شود.
  • با طنابی محکم فرش تا خورده را خوب ببندید تا در طول مسیر باز نشود.

تا زدن فرش وقتی به آن نیاز ندارید

نحوه صحیح تا زدن فرش برای هدفی غیر از حمل‌ونقل می‌تواند کمی متفاوت باشد ؛ در واقع نحوه تا زدن فرش برای اهداف مختلف و بسته به زمانی که به فرش نیاز ندارید ، متفاوت است. فرش ها چه دستباف و چه ماشینی گران‌قیمت هستند و ترمیم آنها در صورت آسیب دیدن پرهزینه است. ما به شما توصیه می‌کنیم اگر برای مدتی نیاز به فرش ندارید ، به هیچ عنوان آن را تا شده برای زمانی طولانی در گوشه‌ای قرار ندهید بلکه آن را با دقت لوله کنید ؛ لوله کردن فرش روش درست تا زدن فرش در زمان طولانی است. در لوله کردن فرش مراقب باشید که لایه‌ها خیلی به هم فشرده نشوند و موارد زیر را در آن رعایت نمایید :

  • بهتر است فرش رول شده را در کاور مخصوص فرش ، سلفون یا پارچه‌ای تمیز بپیچید تا مانع از رسوخ گردوخاک به آن شود. البته بین همه‌ی این‌ها توصیه‌ی ما به شما پارچه است زیرا کاورهای پلاستیکی زودتر دچار عرق زدگی می‌شوند و فرش در رطوبت کپک می‌زند.
  • قرار دادن نفتالین لابه‌لای فرش را فراموش نکنید زیرا اگر حتی نحوه صحیح تا زدن فرش رعایت شود ، عوامل دیگری ممکن است به فرش شما آسیب برسانند.
  • فرش را به حال خود رها نکنید ؛ هر از چندی به سراغ فرش خود بروید ، رول فرش را بازکنید تا هم فرشتان نفسی تازه کند و هم شما آن را خوب بررسی کنید تا خیالتان از مشکلات احتمالی راحت شود.نحوه صحیح لول کردن فرش

نکات دیگری در نگهداری فرش

علاوه بر نحوه تا زدن فرش ، عواملی دیگری نیز در حفظ فرش شما از آسیب مهم و ضروری هستند. پس‌ازآنکه فرش ماشینی یا دستباف خود را با نحوه صحیح تا زدن فرش جمع نمودید باید در مکانی مناسب قرار دهید که دمای آن برای انبار کردن فرش بیش‌ازحد نباشد ؛ بالا بودن دمای محیط کیفیت فرش شما را پایین خواهد آورد. جایی که فرش را نگاه می‌دارید به هیچ وجه نباید نم و رطوبت داشته باشد زیرا رنگ و جلای فرشتان را از بین خواهد برد همچنین موریانه و بید که عاشق فضاهای نمناک هستند می‌توانند فرش دستباف شما را به کلی از بین ببرند. هرچند تابیدن نور خورشید در مکان نگهداری فرش حشرات را دور می‌کند اما تابش مستقیم آن به فرشتان می‌تواند آن را معیوب کند.

اهمیت نحوه صحیح تا زدن فرش دستباف

هرچند نحوه صحیح تا زدن فرش ماشینی مهم است اما فرش های دستباف به دلیل ارزش بالاتر ، ترمیم سخت‌تر و بافتن مشکل‌تر نیاز به مراقبت‌های بیشتری دارند. بافندگان احساس ، هنر ، مهارت و نبوغ خود را در تاروپود فرش های دستباف می‌بافند و به این فرش ها معنا و ظرافت می‌بخشند. همین هنری که در فرش های دستباف موج می‌زند ، شما را وا می‌دارد که در مراقبت از آنها بیشتر بکوشید و درباره‌ی نحوه صحیح تا کردن فرش و مراقبت از آن آگاهی کامل را کسب نمایید. این صنایع‌دستی والا و ارزشمند که خانه‌ها را سرشار از انرژی ، هنر و جذابیت می‌کند ، نیاز به مراقبت و رسیدگی نیز دارد.

خواندن مطلب  روش شستن فرش پوست

پیشنهاد ویژهمحصولات بیشتر

[]

خرید دار قالی مدل متحرک کد 53

[]

خرید چسب محافظ ریشه فرش ساینا مدل S4 بسته 2 عددی

[]

خرید ابزار قالیبافی مدل ۱۴۰۰ مجموعه ۴ عددی

[]

خرید نگزالت ضد بید مدل 001 بسته 5 عددی

[]

خرید چسب محافظ ریشه فرش خوش قلب کد60013

[]

خرید چسب محافظ ریشه فرش ساینا مدل S4

[]

خرید شانه قالی بافی سامکو مدل YP-KERKAIT23

[]

خرید ابزار قالیبافی مدل 1 مجموعه 3عددی

[]

خرید نخ و نقشه تابلوفرش کد603

[]

خرید چسب محافظ ریشه فرش مدل Roll

[]

خرید نخ و نقشه تابلو فرش طرح خروس مدل 4582

[]

خرید نخ گلیم مدل آکرولیک کد ۰۱۰ بسته 10 عددی

[]

خرید چسب محافظ ریشه فرش مدل پارس فوم

[]

خرید چسب محافظ ریشه فرش پارس فوم کد 0825

[]

خرید نخ و نقشه تابلوفرش کد541

[]

خرید نخ و نقشه تابلو فرش سیرمان طرح مینیاتور امید ابدی کد 2288

[]

خرید دفه گلیم بافی کد ۰۱

[]

خرید ترمز فرش مدل 1830 بسته 4 عددی

[]

خرید ترمز فرش به موکت خوش قلب کد 15 7 بسته 4 عددی

[]

خرید ترمز فرش خوش قلب کد1020 بسته 6 عددی

[]

خرید نخ و نقشه تابلوفرش کد 120

[]

خرید بست پله خوش قلب کد 04 بسته 20 عددی

[]

خرید بست پله خوش قلب کد 06 بسته 15 عددی

[]

خرید نخ فرش مدل مرینوس کد ۲۰

[]

خرید بست پله وندا مجموعه 9 عددی

[]

خرید بست پله خوشقلب کد 03 مجموعه 10 عددی

[]

خرید بست پله خوشقلب کد 02 مجموعه ۵ عددی

[]

خرید نخ و نقشه تابلو فرش طرح گیتورن کد 2344

[]

خرید دار قالی مدل N کد011

[]

خرید دار قالی مدل m کد ۰۱

[]

خرید مجموعه ابزار قالی بافی فرش بهزاد کد 1

منبع : ویکی‌پدیا ، دانشنامه آزاد