مزایا و معایب فرش گل برجسته

مزایا و معایب فرش گل برجسته

امکان ندارد در مورد صنایع دستی کشورمان صحبت کنیم و حرفی از فرش‌های ایرانی به میان نیاید. شهرهای مختلف کشورمان به خاطر توانایی‌شان در تولید فرش دستباف و فرش ماشینی و فرش گل برجسته در سطح بین‌الملل به خوبی شناخته می‌شوند. در زندگی اکثر خانواده‌های ایرانی فرش نقشی مهم دارد و بسیاری از افراد برای اینکه به خانه‌شان رنگ و بوی زندگی ببخشند، از فرش استفاده می‌کنند.

یکی از انواع فرش که در ایران و جهان طرفداران زیادی دارد، فرش نقش برجسته یا همان فرش گل برجسته است. شیوه بافتن این فرش‌ها به گونه‌ای است که در قسمت‌هایی که بافنده مایل بوده توجه بیشتری به آن بشود، ضخامت فرش بیشتر است و به همین دلیل بهتر دیده می‌شود؛ قرار گرفتن برجستگی‌ها و قسمت‌های مسطح فرش در کنار هم همان کاری را می‌کند که سایه و روشن در نقاشی آن را به عهده دارد. مقاله زیر را به فرش نقش برجسته اختصاص داده‌ایم و با هم مرور می‌کنیم که آیا بهترین انتخاب برای خانه شما این نوع فرش است یا نه؟

تاریخچه فرش نقش برجسته

اولین جرقه‌های تولید فرش گل‌ برجسته در شهر اصفهان و به دستان استاد علی خدادادی خورد. علی خدادای در سال ۱۳۵۶ شروع به بافتن این نوع از فرش کرد و نتیجه تلاش حدودا ده ساله این هنرمند اصفهانی فرشی شد که با نام بوستان شناخته می‌شود. فرش بوستان و آثار دیگر هنرمندان کشورمان تولیدکنندگان فرش ماشینی را وادار کرد که به سراغ تولید انبوه این نوع از فرش بروند و به این شکل فرش گل برجسته وارد عرصه فرش‌بافی شد.

فرش گل برجسته چگونه بافته می‌شود؟

قبل از اینکه به توضیح معایب و مزایای این نوع از فرش برسیم، لازم است توضیح دهیم که فرش گل برجسته چگونه بافته می‌شود. چیزی که فرش ایرانی را از بسیاری از فرش‌های جهان متمایز می‌کند، توانایی و خلاقیت منحصر به فرد فرش‌بافان ایرانی است. هنرمندان کشورمان که در زمینه فرش فعالیت می‌کنند توانسته‌اند با ابتکارهای مختلف در چله‌کشی و استفاده از ساختارهای هندسی متفاوت در دار قالی، فرش گل برجسته دستباف ببافند.

کارخانه‌های فرش ماشینی نیز برای اینکه بتوانند به تولید انبوه فرش گل برجسته برسند از دستگاه‌های خاصی استفاده نمی‌کنند؛ بلکه از طریق استفاده از الیاف متفاوت به این تفاوت سطح می‌رسند و فرش ماشینی گل برجسته را به بازار عرضه می‌کنند.

حالا که به طور خلاصه با چگونگی تولید فرش گل برجسته آشنا شدید، به سراغ مزایا و معایب این نوع از فرش‌ها می‌رویم.

مزایای فرش گل برجسته

  • زیبایی و ظرافت بی‌نظیر: مهم‌ترین مزیت فرش گل برجسته، زیبایی و ظرافت بی‌نهایت آن است. فرش‌های گل برجسته به حدی چشم‌نوازند که از آن‌ها به عنوان تابلو فرش استفاده می‌شود.
  • تراکم بالای گره‌ها: هم فرش‌های دستباف و هم فرش‌های ماشینی گل برجسته، تراکم زیادی دارند و به همین دلیل لطافتشان بیشتر از فرش‌های کم تراکم است. معمولا فرش ماشینی گل برجسته ۱۲۰۰ شانه است که باعث می‌شود شباهت زیادی با فرش‌های دستباف گل برجسته داشته باشند.
  • ماندگاری بالای فرش دستباف گل برجسته: مثل اکثر انواع فرش‌های دستباف ایرانی، الیاف به کار رفته در این فرش‌ها بسیار با کیفیت هستند و در اثر شست و شو و در طول زمان ظاهرشان را از دست نمی‌دهند.
  • تنوع زیاد فرش ماشینی گل برجسته: استفاده از الیاف مختلف و باز بودن دست طراح در ایده پردازی برای این فرش‌ها باعث شده که تنوع فرش ماشینی گل برجسته بسیار زیاد باشد. غیر ممکن است که به دنبال رنگ، طرح و اندازه‌ای از این نوع فرش‌ها بروید و نتوانید محصول مورد نظرتان را با قیمت مناسب پیدا کنید.
خواندن مطلب  معایب و محاسن فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه

فرش گل برجسته چگونه بافته می‌شود؟

معایب فرش گل برجسته

  • قیمت بالا و نگه‌داری سخت فرش دستباف گل برجسته: قیمت این نوع از فرش بسیار بالاست و به همین دلیل نیاز به نگهداری و مراقبت ویژه دارد. این موضوع باعث می‌شود نتوانید در جاهای پر رفت و آمد از آن استفاده کنید و مجبور خواهید بود فرش را در جایی پهن کنید که مورد استفاده روزمره قرار نگیرد.
  • وجود گزینه‌های بی‌کیفیت زیاد در بازار فرش ماشینی گل برجسته: به علت استقبال زیاد افراد از این نوع فرش، شرکت‌های مختلف به عرضه این محصول پرداخته‌اند و بعضی از آن‌ها برای پایین نگه داشتن قیمت، از الیاف نامرغوب استفاده می‌کنند. برای همین اگر در موقع خرید فرش دقت کافی را به خرج ندهید و یا تخصصی در شناختن فرش با کیفیت و بی‌کیفیت نداشته باشید، ممکن است فرشی بخرید که بعد از شست و شوی اول، برجستگی گل‌هایش از بین برود و زشت شود.
  • تمیز کردن سخت فرش ماشینی گل برجسته: اگر جنس الیاف فرش خوب نباشد، تمیز کردن قسمت‌های برجسته فرش بسیار سخت می‌شود و در آن گرد و خاک و آشغال باقی می‌ماند. پس یا باید مطمئن شوید فرشی که می‌خرید از الیاف باکیفیت ساخته شده و یا باید زمان زیادی را صرف تمیز کردن آن بکنید.

بهترین فرش نقش برجسته برای کدام شهر است؟

بهترین فرش گل برجسته برای کدام شهر است؟
اگر بخواهید از فرش گل برجسته برای مدت زیادی در خانه‌تان استفاده کنید، باید فرشی بخرید که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشد. به همین دلیل مهم است که در انتخاب تولیدکننده فرشی که پسندیده‌اید دقت زیادی به خرج دهید.

شهر کاشان به داشتن بهترین کارخانه‌های فرش ماشینی معروف است و به همین دلیل یکی از بهترین تولیدکنندگان فرش نقش برجسته ماشینی نیز محسوب می‌شود. تراکم فرش‌های ماشینی این شهر بسیار بالاست و در نتیجه کیفیت محصولات این شهر رضایت‌بخش است.

در مورد فرش دستباف نقش برجسته هم می‌توانیم به شهر تبریز اشاره کنیم. شهر تبریز به داشتن تابلو فرش‌های بی‌نظیر معروف است. در ساخت بسیاری از این تابلو فرش‌ها از طرح‌های برجسته استفاده می‌شود و این امر باعث تبحر خاص بافندگان این منطقه در بافت فرش گل برجسته شده است.

سخن پایانی

یکی از زیباترین جلوه‌های هنر ایرانیان فرش است؛ هنرمندان صنعت فرش کشورمان در طول تاریخ با نوآوری‌های که داشته‌اند توانسته‌اند سطح این هنر را دائما بهبود ببخشند و به زیبایی آن اضافه کنند. فرش نقش برجسته یکی از محصولاتی است که این روزها در خانه خیلی از ایرانی‌ها دیده می‌شود. در این نوشته به طور خلاصه به مرور زوایای مختلف فرش گل برجسته پرداختیم.

پیشنهاد ویژهمحصولات بیشتر

-1%
در انبار موجود نمی باشد
تومان 8,500 تومان 8,400
تومان 6,500

ملزومات فرش

ترمز فرش مدل S001

تومان 27,000
در انبار موجود نمی باشد
تومان 5,400
تومان 295,000
تومان 125,000
تومان 78,000
تومان 18,700
تومان 49,800
تومان 18,700

ملزومات فرش

نخ گلیم کد ۰۱

تومان 36,200
تومان 35,000
تومان 71,800

ملزومات فرش

دفه گلیم بافی کد ۰۱

تومان 37,500
تومان 10,500
تومان 88,000
تومان 6,400
در انبار موجود نمی باشد
تومان 10,000
تومان 6,800

ملزومات فرش

ترمز فرش کد۳۰۳۰

تومان 39,500
تومان 6,800

ملزومات فرش

پد زیر پایه مبل ۰۱۱

تومان 4,600
در انبار موجود نمی باشد

ملزومات فرش

ترمز فرش کد ۵۷

تومان 21,400
تومان 9,000
در انبار موجود نمی باشد
تومان 15,500
در انبار موجود نمی باشد
در انبار موجود نمی باشد

ملزومات فرش

ترمز فرش کد ۵۱

تومان 22,800
تومان 1,900

منبع : ویکی‌پدیا ، دانشنامه آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.