آشنایی با موزه فرش ایران و تاریخچه آن

موزه فرش ایران

برای کسانی که علاقه مند به موزه ها و تاریخ هستند و همچنین کسانی که در حوزه فرش فعالیت می کنند و یا علاقه مند به این حوزه هستند کسب اطلاعات از موزه فرش ایران می تواند بسیار مفید باشد ، موزه فرش ایران در تهران واقع شده است و به دلیل گنجینه های گرانبهایی که دارد از موزه های مهم کشور محسوب می شود.

 

 

موزه فرش ایران

موزه فرش ایران از جمله موزه های مهم در ایران به حساب می آید که در طول سال گردشگران و مردم عادی زیادی از آن بازدید می کنند. در این موزه آثار بسیار ارزشمندی از فرش ها و گلیم های ایرانی نگهداری می شود و کسانی که علاقمند به انواع فرش هستند می توانند فرش ها و گلیم ها را در طرح ها و سبک های مختلف در این موزه مشاهده کنند همچنین در کنار موزه ، امکانات کتابخانه ای نیز وجود دارد که می تواند در جهت افزایش آگاهی بازدیدکنندگان بسیار موثر باشد و آن ها را با هنر فرش ایرانی آشنا کند.

تاریخچه موزه فرش ایران

موزه فرش ایران از موزه هایی است که به دستور فرح پهلوی در استان تهران بنا شد و در بیست و دوم بهمن سال ۵۶ توسط وی افتتاح گردید. موزه فرش ایران در ضلع شمالی پارک لاله در شهر تهران واقع شده است و وسعت آن نیز دوازده هزار متر مربع است. شروع ساخت این موزه در سال ۱۳۴۰ شمسی بود که با هدف گالری فرش ساخت آن آغاز شد ولی این بنا تا سال ۱۳۵۵ به مدت پانزده سال به صورت ناتمام ماند و در همان سال تعمیرات آن آغاز شد و یک سال و نیم بعد یعنی در بهمن ۵۶ ساختمان تکمیل و افتتاح شد.

هدف از تشکیل این موزه این بود که محلی برای تحقیق و پژوهش در مورد پیشینه ، کیفیت تاریخی هنر و صنعت فرش مخصوص ایرانی باشد. در موزه فرش شاهد نگهداری فرش های ارزشمند و نفیس ایرانی هستیم که به وسیله هنرمندان معروف بافته شده است. در کنار فرش ها آثار ارزشمند دیگری از جمله گلیم ها نیز نگهداری می شود.

معماری ساختمان موزه فرش ایران

موزه فرش ایران - طراح و معمار

ساختمان موزه فرش ایران معماری بسیار زیبا و جذابی دارد که با دیدن آن دار قالی برای بازدیدکنندگان تداعی می شود ، ساختمان موزه فرش به وسیله یکی از مشهورترین معماران ایرانی عبدالعزیز فرمانفرمائیان طراحی و پیاده شده است. وی از اولین ایرانیانی بود که در خارج از ایران و در رشته معماری تحصیل کرده است. فرمانفرمانیان در سال ۱۳۳۰ در دانشسرای عالی ملی هنرهای زیبای پاریس فارغ التحصیل شد و ویژگی طراحی های وی اهمیت به اصالت طراحی ساختمان بوده است.

موزه فرش ایران از شاهکارهای این معمار ارزشمند محسوب می شود و وی در طراحی این ساختمان هنر و اصالت ایرانی را بر پیکر ساختمان موزه فرش پیاده کرده است. از نمای خارجی ساختمان به راحتی می توان به راز درون ساختمان پی برد در حقیقت شاهد یک نوع هماهنگی بین نمای بیرونی و درونی هستیم که در نوع خود یک شاهکار هنری محسوب می شود.

ساختمان موزه فرش

ساختمان موزه در فضای ۳۴۰۰ متر مربعی می باشد. این ساختمان از دو تالار تشکیل شده و از تالارها به منظور نمایش فرش های دستبافت و گلیم ها استفاده می شود. کاربرد این دو تالار از هم متفاوت است. تالار طبقه اول به طور معمول برای نمایشگاه های موقتی و فصلی مورد استفاده قرار می گیرد و تالار طبقه همکف برای نمایشگاه دائمی است در این تالار در حدود صد و پنجاه تخته فرش و قالی وجود دارد که از شاهکارهای معماری ایرانی محسوب می شوند. این قالی ها اکثرا متعلق به مهمترین مراکز قالی بافی در ایران از جمله تبریز ، اصفهان ، کاشان و کرمان می باشند.

معیار نگهداری فرش ها در موزه فرش

همان طور که گفته شد در طبقه همکف موزه فرش ایران در حدود ۱۵۰ نوع فرش و قالی نگهداری می شوند که در طرح ها و سبک های گوناگونی هستند. در نگهداری انواع فرش ها و گلیم ها در این موزه به قدمت و مرغوبیت آن ها توجه می شود و در کنار آن ویژگی خاص فرش ایرانی نیز از نظر رنگ های به کار رفته ، نوع طرح و بافت ، نقشه و… نیز برای نگهداری فرش ها در نظر گرفته می شود.

در این موزه فرش های با ارزشی نگهداری می شود که قدمت آن ها از قرن ۹ ام هجری تا به امروز می باشد و برای کسانی که در زمینه هنر و خصوصا فرش پژوهش می کنند یک منبع بسیار ارزشمند محسوب می شود. امکانات خوبی در این موزه برای بازدیدکنندگان فراهم شده است و در برخی موارد فیلم ها و اسلایدهایی برای آگاهی بیشتر آن ها پخش می شود.

خواندن مطلب  آشنایی کامل با فرش پوست و چرم

کتابخانه موزه فرش ایران

یکی از مهمترین امکاناتی که در موزه فرش ایران وجود دارد و قابل استفاده برای عموم نیز می باشد ، کتابخانه موزه فرش ایران است در این موزه در حدود ۳۵۰۰ جلد کتاب نگهداری می شود که در زبان های مختلفی از جمله فارسی ، عربی ، انگلیسی ، آلمانی و فرانسوی می باشند. با استفاده از این کتاب ها می توان اطلاعات بسیار مفیدی را در زمینه هنر و صنعت فرش ایران و مشرق زمین بدست آورید علاوه بر بازدید از کتابخانه ، بخشی نیز وجود دارد که در آن کتاب های مرتبط با فرش عرضه می شود.

قالیچه میرزا کوچک خان جنگلی

همان طور که گفته شد در موزه فرش ایران آثار بسیار با ارزشمندی نگهداری می شود که توجه هر بازدیدکننده ای را به خود جالب خواهد کرد. یکی از مهمترین و معروف ترین آثاری که در این موزه نگهداری می شود و از آثار فاخر ایرانی محسوب می شود قالیچه ای تحت عنوان قالیچه میرزا کوچک خان جنگلی که منقش به تصویر میرزاکوچک خان جنگلی آزادی خواه مشهور زمان دوران قاجار است و در آن لباس نظامی به تن دارد و اسلحه هایی را به دست گرفته است.

این قالیچه توسط فرش بافان کاشانی بافته شده است و در ابعاد ۱۳۰ سانتیمتر عرض و ۲۲۰ سانتیمتر طول می باشد. در مورد تاریخ دقیق بافت این قالیچه اطلاعاتی در دست نیست ولی با توجه به این که در قسمت فوقانی قالیچه کارخانه ای به نام ملامحمود حک شده است احتمال داده می شود که این قالیچه به اواخر حکومت قاجار تعلق دارد.

زمان بازدید از موزه فرش ایران

در طول سال علاقمندان زیادی از موزه فرش ایران بازدید می کنند ، این موزه محل حضور گردشگران خارجی بسیاری نیز هست. ساعت فعالیت موزه از ۹ صبح الی ۱۸ عصر می باشد و در ایام سوگواری و همچنین روزهای دوشنبه موزه فرش ایران تعطیل خواهد بود. در این موزه امکان عکاسی هم وجود دارد که بدون فلش قابل انجام است.

موزه فرش ایران ، محل برگزاری نمایشگاه های مختلف

موزه فرش ایران علاوه بر این که یک موزه با ارزش است ، یک نمایشگاه نیز محسوب می شود و همان طور که گفته شد از طبقه اول آن برای برگزاری نمایشگاه های موقتی و فصلی نیز استفاده می شود. در طول سال های مختلف در این موزه شاهد برگزاری نمایشگاه های متعددی بودیم که در حال حاضر نیز نمایشگاه های مقطعی برگزار می شود.

از مهمترین نمایشگاه هایی که در موزه فرش ایران برگزار شد ، نمایشگاه طرح بته بود که در سال ۱۳۶۵ برگزار و استقبال خوبی از آن به عمل آمد. همچنین نمایشگاهی با عنوان دست بافته های ارامنه ایران نیز در این موزه برگزار شده است. در دوازدهم بهمن ۱۳۶۴ به مناسبت گرامی داشت دهه فجر در این محل نمایشگاه دیگری نیز بر پا شد که در آن قالی هایی با طرح های محراب که متعلق به قرون دهم و چهاردهم هجری بودند به همراه سجاده ها و قالی هایی با گل های برجسته که متعلق به قرن ۸ هجری بودند در معرض نمایش قرار گرفتند.

ویژگی های موزه فرش ایران

موزه فرش ایران از موزه های خاص در کشورمان محسوب می شود و با توجه به ویژگی های خاصی که دارد دارای شهرت جهانی است. علاوه بر این که این موزه محلی برای بازدید از فرش های قدیمی است ، یک منبع مناسب برای پژوهش نیز محسوب می شود بسیاری از کسانی که در مورد صنعت فرش به تحقیق و پژوهش می پردازند با حضور در این موزه به مطالعه و بررسی فرش های با ارزش می پردازند در این موزه آثار گرانبهای بسیاری وجود دارد که در طبقه همکف برای نمایش قرار داده شده است.

تابلو فرش های نفیس و گرانسنگ تبریزی به همراه فرش های معروف این شهر از جمله بخش های جذاب این موزه هستند. در این موزه همچنین می توانید قالیچه های تصویری را مشاهده کنید که به شاهنامه بایستقری معروف است که در آن ها نیم نگاهی به حماسه ها ، ادبیات ، فرهنگ و مذهب ایرانی دارد.

آدرس و اطلاعات تماس موزه فرش ایران

موزه فرش ایران در شهر تهران ، خیابان کارگر شمالی ، تقاطع خیابان فاطمی در ضلع شمالی پارک لاله واقع شده است.
تلفن تماس موزه نیز ۰۲۱۸۸۹۶۲۷۰۳ می باشد.

منبع : ویکی‌پدیا ، دانشنامه آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.