معرفی فرش قشقایی

معرفی فرش قشقایی

بزرگترین جامعه عشایری فارس ، ایل قشقایی است که بخش عظم آنها از اواخر سده هشتم و اوایل سده نهم هجری از قفقاز به فارس آمده اند و اتحادیه کنونی آنها را در اوایل سده یازدهم هجری تشکیل داده اند. کشکولی ها از قهارترین بافندگان دستبافت هایی از جمله گبه ، گلیم و جاجیم ایل قشقایی هستند.

با توجه به اینکه ایل قشقایی نژادی ترک دارند اغلب در قالی های خود از گره های ترکی بهره می گیرند ولی مشاهده شده که گاها از گره های فارسی نیز برای قالی باقی استفاده کرده اند. فرش قشقایی هم مانند دیگر محصولات استان فارس دارای تار و پودی پشمین است اما آنچه که فرش قشقایی را از دیگر بافت های استان فارس متمایز می کند دو پوده بودن این فرش هاست.

نقوش فرش قشقایی

  • نقش و نگار سنتی که بر پایه ذهنی بافی ، ساختار هندسی ، عدم پیروی از الگو معین و  نظمی خاص است و بافندگان آن عمدتا طایفه شش بلوکی خصوصا تیره های هیبت لو ، عرب چرپانلو ، طایفه های رحیم لو و صفی خانی و نیز شکرلو و خنگشت هستند.
  • نقوش منتظم که در آن نگاره هایی مانند لوزی ، چهار گوش ، شش گوش و طرحهای راست و شکسته جای خود را به گل و گیاه و شاخ و برگ ها داده اند و به شش دسته نقش ناظم ، محرمات ، ماهی درهم ، بته ای ، گیاهی و نقش افشان تقسیم می شوند. و بافندگان این گروه عمدتا از طوایف کشکولی ، بولی ، ایگدروگاه و چکنی هستند.

 

منبع : ویکی‌پدیا ، دانشنامه آزاد

خواندن مطلب  طرح و نقش درختی را بیشتر بشناسیم