قالی چلسی

قالی چلسی

 

 

قالی چلسی ، یکی از با ارزشترین قالی های دستباف ایرانی است که مانند دیگر فرش های دوره صفویان به دست هنرمندان این سرزمین بافته شده و در موزه ویکتوریا و آلبرت شهر لندن نگهداری میشود. این قالی از قالی تبریز که در همین موزه نگهداری می شود قدیمی تر است و دارای ابعاد ۳۱۰ * ۵۴۹ سانتیمتر با وزن ۴۰ کیلوگرم می باشد.

تار و پود این اثر از ابریشم و پرز آن از پشم درجه یک است و در بافت آن از گره فارسی استفاده شده. مکان دقیق بافت آن مشخص نبوده اما احتمال بافت آن در یکی از شهرهای تبریز و یا کاشان داده می شود. دلیل شهرت این اثر به قالی چلسی آن بوده که پس از خروج آن از کاخ سلطنتی واقع در اصفهان ، توسط موزه از فروشنده ای در شهر چلسی خریداری شده است.

 

طرح این فرش شامل دو مدالیون یا ترنج با زمینه تیره و دو گلدان به سبک چینی است که در میان ترنج ها قرار گرفته و در انتهای زمینه اصلی تکرار می شود ، در مرکز قالی حوزچه ماهی وجود دارد که بیشتر به هنرهای چینی شباهت دارد و در بقیه زمینه نقش و طرح هایی کوچک مانند درختان و حیوانات در حال مبارزه و …  جای گرفته است.

پزوهشگران با بررسی نقوش این فرش و با توجه به حضور حیوانات در آن ، فرش را ساخته شده در محیطی سکولار می دانند و با توجه به طرح قالی اردبیل که الهام گرفته از ساختمان های مذهبی است این دو قالی را متضاد بر هم می دانند.

منبع : ویکی‌پدیا ، دانشنامه آزاد

خواندن مطلب  ۱۰ فروشگاه برتر فرش ایران در سال ۱۴۰۱