روش های رفع بوی نامطبوع فرش چیست؟

رفع بوی نامطبوع فرش

در این مقاله قصد داریم به ارائه اطلاعاتی در مورد چگونگی رفع بوی نامطبوع فرش بپردازیم. در هر خانه ای به دلایل مختلفی مانند وجود رطوبت ، ریخته شدن غذا ، حیوان خانگی و … ممکن است فرش بوی بدی به خود بگیرد. برای رفع بوی نامطبوع فرش باید آن را شستشو دهید و یا روشی خانگی را برای از بین بردن بو استفاده کنید. در این مقاله به بررسی راهکارهای خانگی جهت رفع بوی نامطبوع فرش خواهیم پرداخت.

رفع بوی نامطبوع فرش

بوی نامطبوع فرش سبب کلافه شدن اهالی خانه خواهد شد و دائم به فکرشان می رسد که خانه کثیف است. خصوصاً برای کسانی که وسواس هستند و برای تمیزی و پاکیزگی اهمیت فراوانی قائلند ؛ این دغدغه یعنی بوی نامطبوع فرش و کثیف بودنش آن ها را آزار خواهد داد. برای رفع بوی نامطبوع فرش باید به دنبال چاره ای باشیم و از راهکارهای خانگی برای این منظور می توانیم استفاده کنیم. استفاده از جوش شیرین ، روغن ضروری و … برای رفع بوی نامطبوع فرش مناسب است. برای رفع بوی ناشی از مایعات ، ادرار ، غذا و … راهکارهایی وجود دارد که با انجام آن می توان بوی نامطبوع فرش را از بین برد.

بهترین راهکارها برای رفع بوی نامطبوع فرش

برای رفع بوی نامطبوع فرش بهترین راهکار استفاده از مواد طبیعی است که همیشه مؤثر و کم هزینه هستند. برخی از این مواد که برای رفع بوی نامطبوع فرش استفاده می شوند ، شامل جوش شیرین است که این مورد برای از بین بردن بوی بد ناشی از رطوبت است. اسطوخودوس نیز رایحه ای خوش از خود به جای می گذارد. از گیاهانی چون صندل، رز، سدر و یاسمن نیز برای ایجاد رایحه ای خوش در فرش و رفع بوی نامطبوع می توان استفاده کرد.

استفاده از جوش شیرین برای رفع بوی نامطبوع فرش

جوش شیرین بوی نامطبوع فرش را برطرف می کند و روشی بسیار ساده دارد.

  • برای رفع بوی فرش با استفاده از جوش شیرین باید روی قسمتی که بوی نامطبوع دارد به مقدار نیاز جوش شیرین بریزیم و سپس آن را با جارو یا فرچه مالش بدهیم.
  • با این کار در واقع پنجاه درصد عملیات انجام شده است و بعد از ۲۴ ساعت که جوش شیرین روی فرش ماند باید آن را به کمک جارو دستی از سطح فرش جدا کرد و به پاکسازی دقیق آن با جاروبرقی پرداخت. سپس سطح پاکسازی شده را با دستمال نیم خیس دستمال بکشیم.
  • در مرحله آخر یک قاشق سرکه سفید را در لیوان آبی ریخته و هم می زنیم و محلول سرکه سفید را روی فرش می کشیم یا با اسپری آن را آبپاشی می کنیم و به مدت ۱۵ دقیقه صبر کرده سپس فرش را با اسفنج و شامپو بشوییم تا اگر به صورت احتمالی اثری از جوش شیرین و سرکه مانده بود نابود شود. با انجام این مراحل در نهایت بوی نامطبوع فرش از بین خواهد رفت.

استفاده ار اسطوخودوس برای رفع بوی فرش

رفع بوی نامطبوع فرش - اسطوخودوس

رایحه اسطوخودوس با خاصیت آرامش بخشی که دارد برای رفع بوی نامطبوع فرش کاربرد دارد. ابتدا باید گل های تازه ی اسطوخودوس را به میزان نصف پیمانه خرد کنید و در هاون بریزید و بعد از له کردن آن ها خواهید دید که عطری خوش از آن بیرون خواهد زد. در این مرحله باید به میزان یک پیمانه جوش شیرین به گل های اسطوخودوس اضافه کنید و آن ها را به خوبی مخلوط کنید. این محلول را روی بخش هایی از فرش که بو می دهد بپاشید و اجازه دهید که ۶۰-۳۰ دقیقه روی فرش باقی بماند. خاصیت جوش شیرین از بین بردن بو و خاصیت اسطوخودوس دادن عطر خوش است. ماندن این محلول روی فرش از شب تا صبح سبب می شود نتیجه کار بهتر شود. بعد از اینکه مدت زمانی مشخصی گذشت آن را با جاروبرقی از روی فرش پاکسازی کنید.

استفاده از روغن ضروری

از روغن ضروری نیز برای رفع بوی نامطبوع فرش استفاده می شود. روغن ضروری ، روغنی فرار است که سبب می شود در صورت استفاده اثری از لک روی فرش باقی نماند. اگر این روغن را با جوش شیرین مخلوط کنید به راحتی بوی نامطبوع فرش را از بین خواهید برد. این روغن را از قسمت هایی از گیاه که معطر است چون برگ ، گل و پوست آن به دست می آورند و انواع مختلفی دارد که با توجه به سلیقه خود می توانید آن را تهیه کنید.

اگر عطر و بوی گل ، مورد علاقه تان است از رز ، یاسمن و اسطوخودوس استفاده کنید. اگر به مرکبات علاقه دارید لیمو و پرتقال را استفاده کنید و اگر به بوی تند علاقه دارید چوب صندل ، سدر و نعنای هندی را انتخاب کنید. برای تهیه این مواد معطر به میزان ۲۰ قطره از روغن ضروری در نصف پیمانه جوش شیرین بریزید و آن را به قدری ترکیب کنید تا حسابی مخلوط شوند. این مخلوط آماده شده را در قسمت هایی از فرش که بوی نامطبوع دارند ریخته و بگذارید طی یک شب تا صبح روی آن باقی بماند. بعد از این مراحل با جاروبرقی فرش را پاکسازی کنید.

کاربرد روغن اسانس

استفاده از روغن اسانس روشی دیگر برای رفع بوی نامطبوع فرش است که برای ارزان تر تمام شدن باید آن را با جوش شیرین یا دیگر خوشبو کننده ها ترکیب کرد. برای استفاده از روغن اسانس ۲۰-۱۵ قطره از روغن را با جوش شیرین به اندازه ۲/۱ پیمانه مخلوط کنید و آن را به خوبی هم بزنید. این مخلوط را روی بخشی از فرش که بوی نامطبوع دارد بریزید یا آن را اسپری کنید و اجازه بدهید که مقداری از ماندن آن روی فرش بگذرد سپس بعد از این مرحله فرش را پاکسازی و جارو کنید.

رفع بوی نامطبوع فرش ناشی از ادرار بچه

رفع بوی نامطبوع فرش - ادرار بچه

هر خانه ای که در آن بچه وجود دارد با معضل بوی ادراری که از فرش می آید رو به رو خواهد شد. برای این منظور می توانید از جوش شیرین یا آرد ذرت استفاده کنید. به این صورت که در محل مورد نظر مقدار زیادی جوش شیرین یا آرد ذرت بریزید تا به حالت لایه ای کلفت درآید و بعد از ۲۴ ساعت انتظار آن محل را با جاروبرقی تمیز کنید. اگر بوی نامطبوع ادرار زیاد است مخلوط جوش شیرین یا آرد ذرت را به صورت خمیر درآورید و در محل مورد نظر بمالید. سپس به سابیدن محل با فرچه بپردازید و بعد از یک شب انتظار آن محل را جاروبرقی بکشید.

استفاده از سرکه نیز می تواند مفید باشد که برای این منظور سرکه سفید را داخل اسپری بریزید و سپس آن محل را با فرچه یا پارچه بسابید. ابتدا لک را از بین ببرید و سپس سرکه را استفاده کنید. در غیر این صورت سرکه سبب بدتر شدن لک می شود. در واقع از سرکه فقط برای از بین بردن بو باید استفاده کرد.

استفاده از بوراکس برای رفع بوی فرش

بوراکس ماده ای غیر سمی است که در دسته نمک های قلیایی قرار دارد و قادر است بوی نامطبوع فرش را به خوبی از بین ببرد. برای استفاده از بوراکس آن را روی فرش بپاشید و به مدت ۳۰ دقیقه صبر کنید و سپس آن را با جاروبرقی جمع کنید. برای افزایش تأثیر بوراکس از روغن ضروری یا گل می توانید استفاده کنید که سبب ماندن رایحه ای خوش روی فرش خواهد شد.

رفع بوی نامطبوع فرش ناشی از رطوبت

گاهی بعد از شستن فرش در فصل زمستان به دلیل اینکه آفتاب به میزان کافی به آن نخورده ممکن است بوی رطوبت استشمام شود. ابن بو بعد از انتظار طولانی از بین خواهد رفت. اما اگر بخواهید زودتر از شر این بو راحت شوید باید از موادی چون اسطوخودوس ، روغن ضروری و … استفاده کنید.

نحوه ی رفع بوی نامطبوع فرش ناشی از ادرار گربه و سگ

رفع بوی نامطبوع فرش - حیوانات خانگی

امروز استفاده از حیوانات خانگی بسیار گسترده شده است و افراد بسیاری هستند که حیوانات خانگی مثل سگ و گربه را در داخل خانه نگهداری می کنند ؛ یکی از مهمترین معضلاتی که در مورد نگهداری حیوانات خانگی وجود دارد دفع ادرار و فضولات آن هاست. در مواقع زیادی این حیوانات در گوشه ای از خانه مشغول ادرار کردن می شوند که بوی بسیار بدی دارد و ماندگاری آن بسیار آزار دهنده می شود. ادرارهای حیوانات خانگی خصوصاً گربه بوی ماندگاری دارد و با روش های معمولی به سختی می توان آن را از روی فرش پاک کرد. در ادامه به سه مرحله جهت از بین بردن بوی فرش ناشی از ادرار حیوانات خانگی خواهیم پرداخت.

اقدام اول :

اگر متوجه شدید که حیوان خانگی شما اعم از سگ یا گربه روی فرش شما ادرار کرد بدون فوت وقت یک پارچه یا حوله بردارید و روی محلی که ادرار شده است قرار دهید و با تمام توان فشار دهید این اقدام سبب می شود که تا حد زیادی ادرار حیوان خانگی جذب شود. اگر فقط بوی ادرار را حس می کنید و از مکان دقیقی که حیوان خانگی ادرار کرده اطلاع ندارید می توانید با استفاده از حس بویایی خود آن را پیدا کنید. چرا که بوی ادرار حیوانات خانگی خصوصاً گربه بسیار بوی بد و زننده ای دارد. استفاده از چراغ هایی که نور فرابنفش دارند نیز می تواند به شما در پیدا کردن محل دقیق ادرار کمک کند.

خواندن مطلب  فرش خرسک چیست؟

اقدام دوم :

پس از این که مرحله اول را انجام دادید ، در مرحله دوم یک محلول درست کنید. این محلول باید با نسبت مساوی آب و سرکه ترکیب شود. سپس محلول ایجاد شده را بر روی محلی که حیوان خانگی ادرار کرده است بریزید و بلافاصله پارچه یا حوله بر روی آن قرار دهید تا محلول خشک شود.

اقدام سوم :

در اقدام بعدی لازم است که مقداری جوش شیرین بر روی محلی که ادرار شده است بریزید. سپس در حدود ۱٫۴ پراکسید هیدروژن سه درصد را با یک قاشق چایی خوری از ماده شوینده ترکیب کنید و روی جوش شیرین ها بر روی فرش بریزید و با استفاده از برس یا انگشتان خود (حتماً دستکش بپوشید) جوش شیرین را در مایع حل کنید و سپس منتظر بمانید تا موضع خشک شود. برای خشک شدن سریع می توانید از پنکه یا بخار شو استفاده کنید. بعد از خشک شدن ، جوش شیرین به راحتی و با دست از سطح فرش جدا می شود. پس از این اقدامات به راحتی رفع بوی نامطبوع فرش حاصل از ادرار حیوانات خانگی انجام خواهد شد.

پیشنهاد ویژهمحصولات بیشتر

[]

خرید چسب محافظ ریشه فرش ساینا مدل S4

مشخصات فنی

متراژوزنسایر توضیحاتابعاد
4 متر100 گرم- چسب مخصوص ریشه فرش- مانع از کثیف شدن ریشه فرش
مشاهده قیمت و خرید در دیجی کالا
[]

خرید شانه قالی بافی سامکو مدل YP-KERKAIT23

مشخصات فنی

وزنابعادسایر توضیحات
520 گرم23x6x8 سانتی‌متر- شانه قالی (کرکیت) مناسب برای قالی بافی
مشاهده قیمت و خرید در دیجی کالا
[]

خرید نگزالت ضد بید مدل 001 بسته 5 عددی

مشخصات فنی

ابعادسایر توضیحات
14*10 سانتی‌متربرای جلوگیری از بید زدگی فرش و لباس
مشاهده قیمت و خرید در دیجی کالا
[]

خرید نخ گلیم مدل آکرولیک کد ۰۱۰ بسته 10 عددی

مشخصات فنی

وزنسایر توضیحاتابعاد
500 گرمجنس نخ ها آکرولیک میباشد.مناسب بافت گلیم ،روی پارچه ،
مشاهده قیمت و خرید در دیجی کالا
[]

خرید چسب محافظ ریشه فرش ساینا مدل S4 بسته 2 عددی

مشخصات فنی

متراژوزنسایر توضیحاتابعاد
4 متر100 گرم- چسب مخصوص ریشه فرش- مانع از کثیف شدن ریشه فرش
مشاهده قیمت و خرید در دیجی کالا
[]

خرید نخ و نقشه پته دوزی مدل Narges

مشخصات فنی

وزنابعاد
226 گرم53x50x0.5 سانتی‌متر
مشاهده قیمت و خرید در دیجی کالا
[]

خرید چسب محافظ ریشه فرش مدل Roll

مشخصات فنی

وزنابعاد
3000 گرم65x50x1 سانتی‌متر
مشاهده قیمت و خرید در دیجی کالا
[]

خرید نخ و نقشه تابلوفرش کد603

مشخصات فنی

وزنابعاد
108 گرم12x4x4 سانتی‌متر
مشاهده قیمت و خرید در دیجی کالا
[]

خرید چسب محافظ ریشه فرش پارس فوم کد 0825

مشخصات فنی

وزنسایر توضیحاتابعاد
127 گرم- چسب فرش 4 عددی با ابعاد 18x30 سانتیمتر- جلوگیری از حرکت فرش
مشاهده قیمت و خرید در دیجی کالا
[]

خرید ترمز فرش مدل 1830 بسته 4 عددی

مشخصات فنی

وزنابعاد
4000 گرم70x43x1 سانتی‌متر
مشاهده قیمت و خرید در دیجی کالا
[]

خرید نخ و نقشه تابلوفرش کد541

مشخصات فنی

ابعاد
7×6×3 سانتی‌متر
مشاهده قیمت و خرید در دیجی کالا
[]

خرید بست پله وندا مجموعه 9 عددی

مشخصات فنی

وزنسایر توضیحاتابعاد
113 گرم- محافظت از ریشه فرش در برابر کثیف و خراب شدن- امکان جریان هوا در بین ریشه ها و افزایش طول عمر فرش
مشاهده قیمت و خرید در دیجی کالا
[]

خرید چسب محافظ ریشه فرش خوش قلب کد60013

مشخصات فنی

وزنابعاد
3000 گرم67x33x1 سانتی‌متر
مشاهده قیمت و خرید در دیجی کالا
[]

خرید نخ و نقشه تابلوفرش کد 120

مشخصات فنی

وزنسایر توضیحاتابعاد
۲۰ گرمگیره فرش یا همان بست پله برای جلوگیری از سر خوردن فرشمناسب برای سطوح صاف
مشاهده قیمت و خرید در دیجی کالا
[]

خرید بست پله خوشقلب کد 03 مجموعه 10 عددی

مشخصات فنی

وزنابعاد
10 گرم20x2x10 سانتی‌متر
مشاهده قیمت و خرید در دیجی کالا
[]

خرید ترمز فرش خوش قلب کد 7.15 بسته 4 عددی

مشخصات فنی

وزنضخامتابعادسایر توضیحات
10 گرم0.5 میلی‌متر7*15 سانتی‌مترچسباندن فرش به موکت
مشاهده قیمت و خرید در دیجی کالا
[]

خرید ترمز فرش به موکت خوش قلب کد 15 7 بسته 4 عددی

مشخصات فنی

وزنضخامت
200 گرم2 میلی‌متر
مشاهده قیمت و خرید در دیجی کالا
[]

خرید بست پله خوش قلب کد 04 بسته 20 عددی

مشخصات فنی

وزنضخامت
10 گرم2 میلی‌متر میلی‌متر
مشاهده قیمت و خرید در دیجی کالا
[]

خرید ترمز فرش خوش قلب بسته 8 عددی

مشخصات فنی

جنس نخنوع رنگ‌رزیابعاد
پلی‌استرصنعتی با رنگ‌های شیمیایی10x5x3 سانتی‌متر
مشاهده قیمت و خرید در دیجی کالا
[]

خرید نخ فرش مدل ghtr کد 1

مشخصات فنی

وزنابعاد
106 گرم17x4x3 سانتی‌متر
مشاهده قیمت و خرید در دیجی کالا
[]

خرید چسب محافظ ریشه فرش مدل پارس فوم

مشخصات فنی

وزنضخامت
200 گرم2 میلی‌متر
مشاهده قیمت و خرید در دیجی کالا
[]

خرید بست پله خوشقلب کد 02 مجموعه ۵ عددی

مشخصات فنی

ابعاد
106x80x27.5 سانتی‌متر
مشاهده قیمت و خرید در دیجی کالا
[]

خرید دار قالی مدل متحرک کد 53

مشخصات فنی

وزنجنس نخنوع رنگ‌رزیسایر توضیحاتنوع طرح
155 گرمپشمصنعتی با رنگ‌های شیمیایییک برگ نقشه شطرنجی چاپ شده بر روی کاغذ به همراه ۷ گلوله نخ مورد نیاز برای بافت گلیم با توجه به نقشهلوزی
مشاهده قیمت و خرید در دیجی کالا
[]

خرید نخ و نقشه گلیم مدل لوزی کد 9355

مشخصات فنی

وزنابعاد
500 گرم0.3x15x15 سانتی‌متر
مشاهده قیمت و خرید در دیجی کالا
[]

خرید ابزار قالیبافی مدل ۱۴۰۰ مجموعه ۴ عددی

مشخصات فنی

وزنجنس نخسایر توضیحاتابعاد
250 گرمپنبهنخ گلیم مخصوص چله کشی میباشد.13x13x12 سانتی‌متر
مشاهده قیمت و خرید در دیجی کالا
[]

خرید نخ گلیم کد ۰۱

مشخصات فنی

سایر توضیحات
لوازم بافت فرش و تابلو فرش شامل دفه، قیچی فارسی بر، سیخ (پودکش) و قلاب قالی بافی
مشاهده قیمت و خرید در دیجی کالا
[]

خرید مجموعه ابزار قالی بافی فرش بهزاد کد 1

مشخصات فنی

وزننوع رنگ‌رزیسایر توضیحاتنام طرحنوع طرح
350 گرمصنعتی با رنگ‌های شیمیاییدارای ۹ رنگ از جنس کرک ۶لاابعاد ۱۱۷ گره در ۱۱۷ رجرجشمار ۳۵
مشاهده قیمت و خرید در دیجی کالا
[]

خرید نخ ونقشه تابلو فرش طرح کوسن تک گل کد ۰۱

مشخصات فنی

وزنسایر توضیحاتابعاد
3800 گرمدار شماره دو تبریزیقابلیت چله کشی تا ۳۰۰ گره با رجشمار ۵۰
مشاهده قیمت و خرید در دیجی کالا
[]

خرید دار قالی کد ۰۲

مشخصات فنی

وزنابعاد
700 گرم14x14x23 سانتی‌متر
مشاهده قیمت و خرید در دیجی کالا
[]

خرید ابزار قالیبافی مدل 1 مجموعه 3عددی

مشخصات فنی

متراژوزنجنس نخنوع رنگ‌رزیسایر توضیحات
1250 متر350 گرممرینوسصنعتی با رنگ‌های شیمیایی-9رنگ(مجموع مرینوس و1 رنگ ابریشم)
مشاهده قیمت و خرید در دیجی کالا
[]

خرید نخ و نقشه تابلو فرش طرح کوسن دوگل کد ۰۱

مشخصات فنی

وزنجنس نخابعادسایر توضیحات
2000 گرمپشم15x44x66 سانتی‌متردار شماره یک مناسب کارهای آموزشی
مشاهده قیمت و خرید در دیجی کالا
[]

خرید دار قالی مدل N کد011

مشخصات فنی

وزنجنس نخسایر توضیحاتابعاد
250 گرمپنبهجنس نخ چله حاضر پنبه ای میباشد.نخ چله در فرش بافی،قلاب بافی استفاده میشود.
مشاهده قیمت و خرید در دیجی کالا
[]

خرید نخ فرش کد ۰۱

مشخصات فنی

سایر توضیحاتنام طرحابعادتعداد گرهنوع چاپ
- جنس نخ ها : پشم ،ابریشم،پلی استر پنبه- رنگ رزی سنتی با رنگ سنتزیگيتورن82×53 سانتی‌متر540×350
مشاهده قیمت و خرید در دیجی کالا
[]

خرید نخ و نقشه تابلو فرش طرح گیتورن کد 2344

مشخصات فنی

وزنجنس نخسایر توضیحاتابعاد
250 گرمپنبهنخ چله ۱۲ لا است.نخ چله گوله شده است.
مشاهده قیمت و خرید در دیجی کالا
[]

خرید نخ فرش کد ۰۱۲

مشخصات فنی

وزنسایر توضیحاتابعاد
190 گرممناسب گلیم بافیمناسب رفو
مشاهده قیمت و خرید در دیجی کالا
[]

خرید دفه گلیم بافی کد ۰۱

منبع : ویکی‌پدیا ، دانشنامه آزاد