نقش فرش در دکوراسیون داخلی چیست؟

دکوراسیون داخلی

از آنجاییکه فرش های خوب و باکیفیت از قیمتهای نسبتا بالایی نیز برخوردارند میتوان گفت در اکثر مواقع تهیه یک فرش مناسب انتخابی دائمی و یا طولانی مدت محسوب می شود بنابراین باید دقت کافی را در تهیه و خرید آنها به عمل آورد. بی شک فرش ها و قالیچه ها نقش بسزایی در دکوراسیون داخلی خانه ها دارند بطوریکه اگر با دقت و متناسب با سایر وسایل موجود در منزلتان انتخاب شوند به طرز معجزه آسایی به زیبایی فضایتان می افزایند در حالیکه با انتخاب اشتباه فرش ، ممکن است تناسب و زیبایی کل فضای مورد نظرتان از بین برود و همچنین سایر وسایل نیز جلوه خود را از دست خواهند داد.

 

 

استفاده از فرش راهی آسان برای روح بخشیدن و ایجاد گرما به هر فضایی میباشد بنابراین بهتر است با نکات مهم در رابطه با انتخاب نوع فرش متناسب با فضایی که دارید آشنا شوید تا دکوراسیون داخلی جذابی داشته باشید. در ابتدا بهتر است با نکاتی در رابطه با انتخاب فرش مناسب با نوع دکوراسیون داخلی آشنا شوید :

نمونه دکوراسیون داخلی

اندازه فرش

باید بدانید بر خلاف تصور خیلی از افراد استفاده از فرش های خیلی کوچک برای فضاهایی با مساحت کم نه تنها به بزرگ جلوه دادن آن کمک نخواهد کرد بلکه باعث میشود فضای مد نظرتان کوچکتر نیز نشان داده شود. انتخاب اندازه متناسب فرش در دکوراسیون داخلی هر فضایی بسیار اهمیت دارد چراکه به تنهایی میتواند باعث زیباتر شدن فضا و یا ایجاد جلوه ای نامتناسب شود. برای مثال سعی کنید سایز فرش اتاق پذیرایی خود را بگونه ای انتخاب نمایید که حداقل پایه های جلویی مبل ها روی آن بیاید و یا در اتاق خواب فرشی بیندازید که به محض پایین آمدن از تخت پایتان بر روی آن قرار گیرد.

خالی گذاشتن برخی از فضای خانه

بهتر است برخی از فضاهای خانه خود مانند لبه دیوارها را خالی نگه دارید چراکه وجود فضای خالی مناسب ، سبب بزرگ تر و زیباتر شدن خانه تان خواهد شد.

انتخاب فرش متناسب با نوع کاربری اتاق

نوع کاربرد اتاقی که در نظر دارید نیز در انتخاب فرش آن موثر خواهد بود ، برای مثال برای اتاق ناهارخوری بهتر است از فرش هایی با طیف رنگی بیسکویتی و برای اتاق نشیمن از فرش هایی با تم رنگی خنثی استفاده نمایید. در صورتی که کودکتان هنوز نوپاست نیز بهتر است برای اتاق آن از فرش هایی با تم های تیره رنگ و با طرح های شلوغ بهره بگیرید.

ایجاد تضاد

گاهی هم طرح و یکرنگ بودن همه وسایل در یک محیط باعث بی روح شدن فضا خواهد شد ، بنابراین بهتر است جهت ایجاد حس شادی و جذابیت بیشتر فرشی انتخاب نمایید که طرح و رنگ آن با سایر وسایل کمی در تضاد باشد.

استفاده از چند فرش

برخی افراد تمایل دارند از چند لایه فرش بر روی هم استفاده کنند ، در این حالت پیشنهاد میدهیم یک فرش کنفی بزرگ با رنگی خنثی را در زیر و فرشی طرح دار را بر روی آن قرار دهید.

استفاده از رنگ های مکمل فرش

استفاده از رنگهای مکمل روش بسیار مناسبی برای زیبا تر کردن فضا میباشد ، برای این منظور می توانید بعد از انتخاب فرش مورد نظرتان سایر وسایل مانند کوسن های مبلمان و یا پرده را با رنگ های مکمل آن تهیه نمایید.

زمان خرید فرش

برای آسان تر شدن کار طراحی دکوراسیون داخلی منزل خود بهتر است در قدم اول فرش خود را خریداری نمایید و مابقی وسایل را با نوع طرح و نقش آن تهیه کنید چراکه معمولا تهیه فرش در آخرین مرحله کاری سخت و زمان بر میشود ، اگر هنوز از نوع دکوراسیون خود مطمئن نیستید میتوانید رنگ فرش خود را رنگی خنثی انتخاب نمایید.

ثابت نگه داشتن فرش

ثابت ماندن فرش و تغییر نکردن جای آن نیز از نکات مهم میباشد. برای این منظور میتوانید از موارد مختلفی مانند ترمز فرش ، موکت و یا چسب فرش استفاده کنید.

انتخاب فرش راهرو ها

اگر قصد دارید فضای راهروی خود را فرش کنید از آنجاییکه دکوراسیون داخلی راهرو ها کمتر به چشم می آید بهتر است از فرش هایی با طرح های شلوغ و ممتد بهره بگیرید.

انتخاب فرش مناسب با سبک زندگی

فرهنگ و سبک زندگی شما عامل تاثیرگذار دیگریست در انتخاب نوع و رنگ فرش ، اگر عادت دارید با کفش بیرون در خانه رفت و آمد داشته باشید و یا میهمانی هایتان به گونه ایست که اکثرا با کفش بر روی فرش پا میگذارند ، اگر کودک نوپایی دارید و یا از حیوانی خانگی نگهداری میکنید ، بهتر است فرشی انتخاب کنید که طیف رنگی آن تیره و سایز آن کوچک باشد چراکه علاوه بر دیر تر نشان دادن کثیفی ، شستشوی آسان تری نیز خواهد داشت.

تاثیر استفاده از انواع فرش ها در دکوراسیون داخلی

نمونه کلاسیک اروپایی دکوراسیون داخلی

انتخاب فرش های ایرانی

  • در اغلب موارد ایجاد یک فضای کلاسیک شیک و لوکس بدون وجود فرش ایرانی کاری سخت و غیر ممکن است. یکی از مزیت های فرش های ایرانی ، تنوع بسیار زیاد در طرح و نقشه و همچنین اندازه های آن میباشد چراکه دست شما را در انتخاب باز میگذارد ، کافیست نوع دکوراسیون مورد نظرتان را مشخص کنید تا با توجه به آن یکی از انواع فرش های ایرانی را تهیه نمایید. در ادامه به نکات مهم در انتخاب فرش ایرانی ، مناسب با فضای موجود اشاره میکنیم :
  • اگر در خانه خود بیشتر از رنگ های روشن استفاده کردید و بافت و طرح کمی در وسایلتان وجود دارد ، بهترین انتخاب میتواند یک فرش ایرانی با رنگ های تیره ی غالب و طرح و نقش های نسبتا بزرگ باشد.
  • یکی از نکات مهم در انتخاب فرش توجه به اندازه آن میباشد ، همانطور که گفتیم از مزیت های فرش ایرانی تنوع در طرح و سایز میباشد ، همین امر کار شما را بسیار ساده تر میکند چراکه با وقت گذاشتن کافی و کمی صبر و حوصله میتوانید فرشی ایرانی با طرح دلخواه و متناسب با اندازه فضای مورد نطرتان بیابید ، مطمئنا با استفاده از فرش های ایرانی میتوانید به راحتی فضایی مهیج برای خود فراهم کنید.
  • سبک کلاسیک را بیشتر با جزییات و بافت های زیاد میشناسند اگر قصد دارید دکوراسیون منزلتان را به سبک کلاسیک انتخاب نمایید بهتر است از فرش های ایرانی با طرح و نقش های پر کار استفاده کنید. مساحت فضایی که دارید نیز در انتخاب فرش موثر خواهد بود ، معمولا هرچه قدر فضایی که دارید کوچکتر باشد باید از فرشهایی با طرح های بزرگتر استفاده نمایید ، فرش هایی که طرح های بسیار ریز و جزییات زیاد دارند مناسب فضاهای کوچک نیستند ، البته دقت در نوع رنگبندی فرش نیز در ایجاد دکوراسیون داخلی کلاسیک اهمیت زیادی دارد برای مثال در این سبک هرگز نباید از طیف رنگهای لاکی مانند قرمز و زرشکی استفاده کرد.
  • اگر سبک مدرن را برای دکوراسیون منزل خود انتخاب میکنید یادتان باشد هرگز از فرش‌های ایرانی با طرح‌گل و بوته سنتی ، یا فرش‌هایی که طرح‌ و نقشهای زیاد و شلوغی دارند استفاده نکنید.
  • در بین فرش ها برخی از آنها دارای طرح هایی مرکز گرا هستند ، با انتخاب این نوع فرش بهتر است نوع چیدمان مبل هایتان را بصورت گرد و نزدیک به هم انجام دهید تا فضای مورد نظرتان حس صمیمانه بودن بیشتری را القا کند. همچنین نوع دیگری از فرش ها که طرح های مرکز گرا دارند ، دارای قابی در اطراف خود هستند که باعث میشود بتوانید مبلمان خود را بصورت خطی و مستطیلی نیز چیدمان نمایید.
خواندن مطلب  پایین کشی فرش چیست؟

انتخاب فرش پوستی

فرشهای پوستی را میتوان در دو نوع کلی پرزبلند و یا پرزکوتاه یافت ، نوع بافت و اشکال خاصی که این فرش ها دارند سبب شده گزینه بسیار مناسبی برای دکوراسیون های مدرن و غربی باشند.

انتخاب فرش قلاب بافی

مبدا پیدایش فرش های قلاب بافی را میتوان به کشورهای فرانسه ، انگلستان و پرتغال نسبت داد. در این فرش ها الیاف پشم را با سوزن بر روی یک پارچه ضخیم می‌بافند که در نهایت به دست بافته ای خاص و زیبا تبدیل خواهد شد. این فرش ها نیز به دلیل تجملی نبودن بیشتر مناسب اتاق خواب و نشیمن هستند.

انتخاب فرش ابوسون

همانطور که از نام این فرش پیداست ، خواستگاه آن شهری به نام ابوسون در مرکز فرانسه میباشد. از خصوصیات بارز فرشهای ابوسون ، پر نقش و نگار بودن آنها میباشد. بیشتر طرح های گل در این نوع فرش ها برگرفته از عناصر معماری است که با رنگهایی ملایم نیز بافته میشوند. از آنجاییکه فرش ابوسون ظرافت زیادی دارد مناسب فضاهای کم رفت و آمد و خلوت میباشد که در عین حال تجملی نیز باشند.

انتخاب فرش تبتی

فرش های تبتی ظاهری تجملی و پرزهایی ضخیم دارند که بیشتر به غرب صادر میشوند. طرح ساده این فرش ها سبب شده تا با هر نوع دکوراسیونی قابل استفاده باشند.

انتخاب فرش بسارابی

فرشهای بسارابی متعلق به منطقه ای با همین نام  واقع در ساحل غربی دریای سیاه می‌باشند. طرح به کار رفته در این فرش ها مملو از گل ها و نقوش بسیار زیباییست که با الهام از سبکهای فرانسوی و آسیایی بافته شده اند. فرشهای بسارابی عموما بدون پرز میباشند ، نوع پرزدار آنها بسیار گرانبها میباشد که البته کمیاب نیز هستند. اگر میخواهید به فضای خود جلوه ای خاص و کمی تجملی بدهید استفاده از این فرش ها را پیشنهاد میکنیم.

انتخاب فرش قیطانی

از ویژگی های بارز فرشهای قیطانی میتوان به بافت آنها با نوارهای قیطان از جنس پنبه یا پشم ، ظاهری ساده و روستایی و جذابیتشان اشاره کرد. این فرش ها معمولا در فرم های بیضی شکل بافته میشوند البنه آنها را در اشکالی چون دایره و مستطیل نیز میتوان یافت . این فرش ها مناسب دکوراسیونهایی ساده اند که در آن از وسایل تجملی استفاده نشده باشد.

فرش بافته شده از تکه پارچه های کهنه

این فرش ها را با استفاده از ضایعات پارچه های پشمی و پنبه ای و اتصال آنها به هم میبافند. از این فرشها بیشتر در خانه های ساحلی ، اتاق کودکان و اتاق خواب استفاده میشود. این فرش های چند تکه میتوانند فضایی دنج و صمیمی فراهم نمایند و به زیباتر شدن جلوه فضای مورد نظرتان بسیار کمک کنند.

انتخاب فرش ساوونری

خاستگاه و مبدا تولید فرش ساوونری نیز کشور فرانسه میباشد. از ویژگیهای فرش ساوونری میتوان به پرزهای ضخیم ، ظاهر اروپایی و تجملی بودن آن اشاره نمود. البته اگر تمایل به خریداری این فرش دارید باید بدانید که این فرش ها مناسب فضاهای پر رفت و آمد و شلوغ نیستند.

در آخر باید گفت درست است که استفاده از فرش یکی از مهمترین ارکان در دکوراسیون داخلی هر فضایی میباشد و تاثیر زیادی بر بهتر نشان دادن و زیبایی مکان مورد نظرتان خواهد شد اما توجه داشته باشید هنگام خرید تنها به ظاهر و زیبایی فرش اهمیت ندهید بلکه کیفیت آن در ابعاد مختلف را نیز بسنجید چراکه نوع بافت و جنس فرشی که میخرید نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار میباشد.

منبع : ویکی‌پدیا ، دانشنامه آزاد