خانه / مقالات / فرش ماشینی / تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه در چیست؟
تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه

تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه در چیست؟

در این مقاله قصد داریم به ارائه اطلاعاتی در مورد تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه بپردازیم و آگاهی از تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه می تواند کمک زیادی به شما در انتخاب فرش مورد نظرتان بکند پس در این مقاله همراه ما باشید.

فرش ماشینی

پیش از پرداختن به تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه باید گفته شود که در اکثر خانه های ایرانی ها فرش ماشینی از هر نوعی که باشد دیده می شود. فرش های ماشینی به نسبت فرش های دستباف قیمت کمتری دارند و به همین دلیل استفاده از آن رایج تر است البته قیمت پایین فرش ماشینی به معنای پایین بودن کیفیت آن نیست بلکه فرش های ماشینی در طرح های بسیار زیبا و گوناگونی تولید می شود که با توجه به قیمت پایین آن ها بسیار ایده آل به نظر می رسد. فرش های ماشینی در انواع ۷۰۰ شانه ، ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه می باشند که به تفاوت های میان آن ها اشاره خواهیم کرد.

شانه فرش

در دستگاه های بافندگی به طور معمول بخشی به نام شانه فرش وجود دارد که تار فرش از بین شانه رد می شود. در واقع تراکم عرضی در قسمت گره هایی که بافته شده اند را همان شانه فرش می گویند و واحد آن متر است و به راحتی محاسبه می شود. به طور مثال اگر می گوییم فرشی ۱۰۰۰ شانه است یعنی در هر یک متر از عرض آن تعداد گره ها ۱۰۰۰ عدد می باشد بدین ترتیب با محاسبه گره های یک پنجم و یا یک دهم در یک متر می توانیم  شانه فرش را اندازه گیری کنیم. یک تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه همین تعداد گره هاست البته تفاوت های زیادی نیز وجود دارد که به آن ها می پردازیم.

تفاوت شانه و تراکم فرش

تراکم فرش و شانه فرش از مشخصه های اصلی در فرش هستند. همان طور که گفته شد شانه همان ریشه و گرهی است که در عرض فرش و در هر متر مربع آن وجود دارد. تراکم نیز به تعداد گره هایی گفته می شود که در طول فرش و در هر متر مربع واقع شده است. هر چه تراکم یک فرش بیشتر باشد در نتیجه فرش دوام بیشتری خواهد داشت و سفتی و استحکام آن نیز بیشتر می شود اما بالاتر بودن شانه فرش سبب می شود که بافت فرش ریز تر باشد که شباهت بیشتری را به فرش دستباف خواهد داشت و معمولا به این نوع فرش ها فرش ماشینی دستبافگونه می گویند.

انواع تراکم و شانه های فرش ماشینی

فرش های ماشینی که در منازل وجود دارد در شانه ها و تراکم های مختلفی هستند. یکی از این فرش ها فرش ۷۰۰ شانه است که تراکم ۲۵۵۰ دارد ، دیگری فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه است که تراکم ۳۰۰۰ دارد و فرش ۱۲۰۰ شانه است که دارای تراکم ۳۶۰۰ است و بالاترین میزان تراکم را دارا می باشد. این تراکم ها بالاترین میزان هستند و در انواع مختلفی نیز می باشند. ضخامت ، لطافت ، ریز بافتی و … دیگر تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه می باشد.

خواندن مطلب  زندگینامه استاد رسام عرب زاده

خصوصیات فرش ۷۰۰ شانه

فرش ماشینی ۷۰۰ شانه همان طور که از نام آن مشخص است از نظر تعداد شانه ۷۰۰ گره دارد و از نظر تراکم نیز در حدود ۲۱۰۰ الی ۳۰۰۰ گره که متداول ترین آن ها تراکم ۲۵۵۰ است. فرش های ماشینی  که ۷۰۰ شانه هستند و اصل می باشند دارای ۸ الی ۱۰ رنگ می باشند. دستگاه هایی که برای بافت فرش ۷۰۰ شانه از آن استفاده می شود بسیار مدرن و پیشرفته هستند که در حال حاضر این دستگاه ها در ایران نیز موجود است. فرش ۷۰۰ شانه نسبت به دیگر فرش ها ضخامت بیشتری دارند هزینه این فرش ها نیز کمتر از فرش ها با شانه های بالاتر است که یک تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه می باشد.

خصوصیات فرش ۱۰۰۰ شانه

فرش ۱۰۰۰ شانه دارای تراکمی در حدود ۳۰۰۰ است و جنس نخ آن پنبه و آکریلیک هیت است. این فرش را در دو دسته ۸ رنگ و ده رنگ تولید می کنند. فرش ۱۰۰۰ شانه از آنجا که نسبت به فرش ۷۰۰ شانه ریز بافت تر است شباهت زیادی به فرش دستباف دارد که این نیز یک تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه است به دلیل ریز بافتی نیز فرش ۱۰۰۰ شانه زیبایی خاصی را دارد و همین عامل سبب شده است که قیمت آن بیشتر از فرش ۷۰۰ شانه باشد.

خصوصیات فرش ۱۲۰۰ شانه

تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه

در چند سال اخیر یکی از فرش هایی که در بازار فرش ایران بسیار مورد توجه قرار گرفته است فرش ۱۲۰۰ شانه است. این فرش از جمله فرش هایی است که شباهت بسیار نزدیکی به فرش های دستباف دارد لطافت ، ظرافت و زیبایی آن سبب شده است که از دیگر فرش ها با شانه های پایین تر متمایز باشد. فرش ۱۲۰۰ شانه تراکمی در حدود ۳۶۰۰ دارد و همین تراکم بالا سبب شده است که در بافت آن به جای الیاف ضخیم از الیاف نازک استفاده شود و سبب لطافت آن شده است که یک تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه محسوب می شود. اکثر تابلو فرش ها نیز به دلیل همین ظرافت ۱۲۰۰ شانه هستند.

تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه

تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه در موارد بسیاری است ، این تفاوت ها باعث شده است که هر کدام از این فرش ها ویژگی های خاص خود را داشته باشند از جمله تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه در تراکم ، تفاوت در ضخامت فرش ، مواد اولیه به کار برده شده ، لطافت و زیبایی ، ارتفاع خاب ، تعداد گره و قیمت می باشد.

تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه از نظر تراکم

یک تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه از لحاظ تراکم است ؛ همان طور که گفته شد تراکم یکی از شاخصه های اصلی در فرش ماشینی است و با شانه فرش نیز رابطه مستقیمی دارد ، هر چقدر شانه فرش بیشتر باشد تراکم فرش نیز بیشتر خواهد شد به همین دلیل است است که فرش ۱۲۰۰ شانه تراکم بیشتری نسبت به فرش های ۱۰۰۰ شانه و ۷۰۰ شانه دارد. تراکم بالا سفتی فرش را نیز افزایش خواهد داد که در نتیجه فرش ۱۲۰۰ شانه از دو فرش دیگر سفت تر است.

خواندن مطلب  طرح و نقش شکارگاه را بشناسیم

تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه از نظر ضخامت

یک تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه نیز  از لحاظ ضخامت می باشد ضخامت فرش را با توجه به شانه فرش می سنجند که رابطه معکوسی با هم دارند به این صورت که هر چه تعداد شانه ها بیشتر باشد ضخامت فرش کمتر خواهد بود. با توجه به این مسئله ضخامت فرش ۷۰۰ شانه از ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه بیشتر است و ضخامت فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه از ۱۲۰۰ شانه بیشتر خواهد بود. ضخامت بیشتر فرش ماشینی ۷۰۰ شانه سبب می شود اغلب مشتری ها آن را انتخاب کنند تا برای نشستن روی آن مناسب باشد. فرش هایی که ضخامت بیشتری دارند دوام بیشتری نیز دارند.

تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه از لحاظ دوام و لطافت

تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه از لحاظ دوام و لطافت نیز مشهود است. هر چند جنس نخ هایی که در بافت فرش ها به کار برده می شود یکسان است ولی دوام آن ها یکسان نیست ، علت اصلی این تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه این است که هر چقدر شانه و تراکم فرش کمتر باشد ، فرش ضخیم تر می گردد و همین عامل سبب افزایش دوام فرش نیز می شود در نتیجه فرش ۷۰۰ شانه از دوتای دیگر با دوام تر است اما تراکم بیشتر سبب می شود که لطافت فرش بیشتر شود در نتیجه شاهد این هستیم که لطافت فرش ۱۲۰۰ شانه به ترتیب از ۱۰۰۰ شانه و ۷۰۰ شانه بیشتر است.

تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه در زیبایی

تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه در زیبایی

هر چقدر فرش ماشینی ریز بافت تر باشد در نتیجه زیبایی آن نیز بیشتر خواهد شد. ریز بافت بودن فرش ماشینی سبب خواهد شد که بسیار شبیه به فرش دستباف باشد. فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه به دلیل این که نسبت به فرش های ۱۰۰۰ شانه و ۷۰۰ شانه ریز بافت تر است بسیار زیباتر است و از لطافت بیشتری برخوردار است و همین زیبایی عامل مهمی در تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه می باشد.

تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه در ارتفاع نخ خاب

یک تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه در ارتفاع نخ خاب است در فرش ۷۰۰ شانه ارتفاع خاب ۱۱ میلی متر می باشد و سبب می شود از دو قالی ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ ضخامت بیشتری داشته باشد. نخ خاب در فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه ارتفاعی به اندازه ۹ میلی متر دارد و این اندازه در فرش ۱۲۰۰ شانه ۸ میلی متر است. وقتی فرشی ریزبافت تر باشد تعداد گره در آن بالاتر می رود در این حالت می دانیم که وزن فرش ۷۰۰ و ۱۰۰۰ شانه نیز ثابت است. از این رو باید خاب فرش در نوع ریز بافت یعنی ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه کمتر باشد.

تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه در مواد اولیه

تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه در به کارگیری مواد اولیه نیز می باشد ، نخ فرش مهمترین ماده اولیه ای است که در بافت انواع فرش به کار می رود. در فرش های ۱۲۰۰ شانه و ۱۰۰۰ شانه نسبت نمره نخ مصرفی ، به فرش ۷۰۰ شانه بیشتر است در فرش ماشینی ۷۰۰ شانه نمره نخ فرش ۱۸ سه لا است ولی در فرش ۱۰۰۰ شانه این نمره ۲۷ و ۳۰ سه لا می باشد. در نتیجه نخ مصرفی موجب می شود فرش ۱۲۰۰ شانه از دوتای دیگر ریز بافت تر باشد. همچنین ذکر این نکته ضروری است که بافت فرش در ۷۰۰ و ۱۰۰۰ شانه مشابه می باشد و از نوع هندلوک است.

خواندن مطلب  همه چیز در مورد چله کشی

تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه در تعداد گره

تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه در تعداد گره ها نیز آشکار است. تعداد گره در فرش های ۷۰۰ ، ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه متفاوت است. در فرش ۷۰۰ شانه ۱۲ متری که تراکم ۲۵۵۰ دارد ، تعداد گره ها ۷٫۱۴۰٫۰۰۰ خواهد بود و در نوع ۱۰۰۰ شانه آن با تراکم ۳۰۰۰ ، تعداد گره ها ۱۲ میلیون خواهد بود. با این وجود تفاوت چندانی در بین فرش های ۷۰۰ شانه ، ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه از لحاظ وزنی وجود ندارد و در فرش ۱۲ متری وزن استاندارد ۴۳-۴۱ کیلوگرم است که سبب می شود وزن فرش ماشینی در نوع ۷۰۰ و ۱۰۰۰ شانه به میزان ثابتی برسد و تفاوت چندانی نداشته باشد.

تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه در قیمت

بسیاری از کسانی که قصد خرید فرش ماشینی را دارند به طور معمول قیمت فرش را نیز در نظر می گیرند. عامل مهم تغییر قیمت در فرش هایی با شانه های مختلف تفاوت در نخ مصرفی است. در حقیقت قیمت نخ مصرفی بر قیمت فرش ماشینی اثر می گذارد و هر چه نخ نازک تر باشد باعث بالاتر رفتن قیمت آن خواهد شد. فرش ماشینی ۷۰۰ شانه قیمت پایین تری نسبت به ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه دارد و همین عامل نیز سبب فروش بیشتر آن شده است و طرفداران زیادی دارد. قیمت در موارد بسیاری عامل مهمی در تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه و انتخاب آن ها از جانب مشتری می باشد. همچنین بافت فرش ۱۲۰۰ شانه تراکم بیشتری دارد و از طرح ها و نقشه های پیچیده تر استفاده می شود که عامل تفاوت در قیمت می شود.

 

منبع : ویکی‌پدیا ، دانشنامه آزاد

20 نظر

 1. سلام
  من امروز دو تا فرش ۹ متری که ۷۰۰ شانه با تراکم ۲۱۰۰ بود را با
  قیمت دو میلیون و پانصد هزار تومان خریدم.
  ولی در بیرون از شهر فرش
  قیمت فرش ۱۲۰۰ شانه با تراکم ۲۵۵۰
  قیمتش دو میلیون هفتصد هزار تومان است.
  در حالی که تراکم ۲۵۵۰ از ۲۱۰۰ بیشتره
  و شانه ۷۰۰ از ۱۲۰۰ کمتره
  لطفا من را راهنمایی کنید تا از خرید خود پشیمان نشدم

  • گروه تحریریه زیلومه

   سلام
   اگر درست متوجه شده باشم شما بین دوراهی فرش ۷۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه هستید.
   اونچه که مسلم هست تصمیم نهایی و باید شخص شما بر مبنای نیازتون ، میزان پاخور بودن فرش ، محل استفاده فرش ، استفاده از مبلمان و … بگیرید.
   اما برای ساده تر کردن این تصمیم فقط دو مورد از تفاوت های اصلی این دو فرش رو خدمتتون میگم و باقی تفاوت ها رو میتونید در همین مقاله مطالعه کنید.
   فرش ۷۰۰ شانه خاب بلندتری داره که همین امر باعث لطافت و طول عمر بیشتر فرش میشه.
   و فرش ۱۲۰۰ شانه به دلیل خاب کوتاه تر و تراکم بیشتر از کیفیت طرح و نقش و زیبایی بیشتری برخورداد.
   بر همین مبنا اولین دیدگاه شما باید بر اساس هدف و الویت شما از خرید فرش باشه. الویت شما زیبایی دکوراسیون هست یا راحتی و طول عمر بیشتر فرش؟
   امیدوارم با مطالعه این مقاله و مقایسه فرش ۷۰۰ و ۱۲۰۰ شانه به پاسخی منطقی و مناسب با نیاز خود برسید.
   موفق باشید.

 2. سلام
  شاد سلامت باشید
  سؤال داشتم بابت نخ های که نه ابریشم هست نه نخ معمولی
  اسمشون چی هست و از کجا میتونیم جنس خوبشو پیدا کنیم
  منظورم این هست که فرش خیلی راحت تا میشه ولی خیلی قمتش مثل
  ابریشم نیست.

  • گروه تحریریه زیلومه

   سلام
   وقت شما بخیر
   فرش ابریشم مصنوعی ماشینی که با الیافی بنام وسکوز و یا پلی استر بافته میشه و به فرش ویسکوز هم معروف هست.
   از ویژگی این فرش میشه به عدم پرزدهی ، لطافت بالا و درخشندگی اشاره کرد و از مهمترین معایب اون هم طول عمر پایین هست چرا این فرش بدلیل نازکی و ظرافت ، خیلی زود فرم خودش رو بر اثر پاخوردگی و شستشو از دست میده.
   همه این عوامل باعث میشه تا بین فرش ویسکوز و اکرلیک فرش های ماشینی اکرلیک بیشتر مورد توجه و انتخاب قرار بگیرن.

   امیدوارم این اطلاعات برای شما مفید واقع شده باشه 🙂

 3. با سلام
  ببخشید ما برای جهیزیه می خواهیم فرش بخریم
  حدود ۵ تا
  تا قیمت هر کدام ۴ میلیون تومان
  حالا میشه بگید چه برندهایی بهتر هستند
  فرش مشهد داریم تو خونه ۷۰۰ شانه
  با این که اون زمان نسبت به باقی فرش ها گرون تر بود اما ازشون راضی نیستیم
  احساس می کنیم کیفیت خوبی ندارند
  چه مارکی خوب هست
  شونهر آیا کیفیت داره؟
  ستاره کویر یزد چطور هست؟

  • گروه تحریریه زیلومه

   با سلام
   ضمن تبریک خدمت شما
   مجموعه زیلومه خودش رو مجاز به تبلیغ یا معرفی برند خاصی در صنعت فرش نمیدونه و تنها با هدف معرفی محاسن و معایب هر یک از انواع تولیدات فعالیت خواهد داشت. لذا امیدواریم کلیه اطلاعاتی که در اختیار کاربران خود قرار می دهیم فارغ از مارک و برند راه گشا و منجر به انتخابی ایده آل گردد.

 4. مطالب عالی بود.با اینکه قبلا قالی بافی میکردم ولی از این چیزا اطلاعی نداشتم و همیشه برام سوال بود ک تراکم چیه یا شانه فرش ک میگن چیه…
  ممنون بابت مطالب خوبتون

 5. سلام
  چه نوع نخی در فرش پرز نمیده؟چقدر در قیمت فرش تاثیر داره؟

  • گروه تحریریه زیلومه

   سلام
   دوست عزیز در فرش ماشینی تنها الیاف پلی استر پرز نمیده که به اسم ابریشم مصنوعی هم در بازار مطرح میشه.
   درمورد قیمت هم بسته به برند ، تقریبا هم قیمت با دیگر فرش ها با الیافی مثل آکرلیک هست

 6. سلام و درود بر شما عزیزانی که این اطلاعات ارزشمند را در اختیار هموطنان خود قرار میدهید من هم از این اطلاعات استفاده کردم از شما بسیار ممنون و متشکرم . خداوند بر میزان موفقیت تان بیفزاید .

 7. سلام
  ممنونم از زحماتتون

 8. سلام ببخشید شما که در انتخاب فرش وارد هستین میشه یک سوال ازتون بپرسم
  دوتا فرش ۷۰۰شانه طرح ریز ماهی،با مشخصات یکسان که اولی۱۰رنگ و طول خاب۱۱هستش و دومی ۸رنگ و طول خاب ۹هستش ازنظر قیمت چه فرقی باهم دارند
  ممنون میشم راهنمایی کنین

  • گروه تحریریه زیلومه

   سلام وقت شما بخیر

   با توجه به اینکه هر دو فرش ۷۰۰ شانه هستن تفاوت قیمت تنها در تعداد رنگ هست که با افزایش آن قیمت فرش بالاتر می رود و اختلاف پایل یا خاب فرش در حد یک یا دو سانتیمتر اهمیت چندانی ندارد.
   اما این نکته رو هم مد نظر داشته باشید که تنها دستگاه های جدید قابلیت تولید فرش ۱۰ رنگ دارند.

 9. بسیار جامع توضیح دادین
  لذت بردم و استفاده کردم

 10. توضیحاتتون عالی بود ممنونم

 11. علیرضا سامانی

  عالی بود

 12. مطلب بسیار عالی بود و کاربردی
  ولی در مورد قسمت دست باف گونه من شک دارم که درست باشد .
  چون در فرش دست باف فقط در فرشهای ابریشمی به ریز بافتی فرشهای ماشینی می توان یافت و فرش های دست بافت معمولی تعداد شانه آن از فرش ۵۰۰ شانه نیز کمتر است.

  • گروه تحریریه زیلومه

   دوست عزیز سلام

   ما در زیلومه از هر نوع کمکی برای افزایش صحت و دقت مقالات خود حمایت می کنیم پس ممنون میشیم چنانچه در این خصوص مستندات قابل ارائه ای دارید در اختیار ما قرار دهید تا اصلاحات لازم انجام پذیرد.
   با تشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.