آشنایی با نمد ترکمن

نمد ترکمن

نمد با قدمتی بیش از ۱۰۰۰ سال ساده ترین نوع فرش است که تولید آن بی نیاز به دستگاهی خاص و تنها با دستان توانای نمدمال تهیه می شود. این هنر زیبا با نقوشی منحصر به فرد ، از میراث فرهنگی قوم ترکمن بود و در جامعه ترکمنستان از جایگاهی خاص و ویژه برخوردار است به نحوی که در خانه های ترکمن از نمد ترکمن برای پوشاندن کف اتاق ، پوشش آلاچیق ، جا نماز و … بصورت گسترده استفاده می شود.

Block "ads_0" not found

روش ساخت نمد ترکمن

روش تهیه نمد ترکمنی به این شکل هست که ابتدا پشم را می شویند و بر روی حصیر خشک می کنند. بعد از خشک شدن کامل آن را حلاجی می کنند تا الیاف آن از هم جدا و حجیم شود. سپس پشم ها را رنگ آمیزی و با توجه به نقش و طرحی که در نظر دارند بر روی حصیر شکل می دهند.

در مرحله بعد حصیریی که پشم ها بر روی آن قرار دارد لوله کرده ، با طناب می بندند و بر روی سطحی که با کاه پوشانده شده قرار میدهند و به تدریج بر روی آن آب گرم می ریزند و برای ۳ ساعت روی سطح پوشانده شده با کاه می غلطانند. پس انجام این مرحله نمد را از داخل حصیر بیرون آورده و در شرایطی که مرتبا به آن آب گرم اضافه می شود بمدت ۶ ساعت بر روی حصیر می غلطانند تا الیاف بخوبی بهم چسبیده و شکل بگیرد.

بعد از ۳ ساعت، نمد را که اکنون الیاف بهم چسبیده است، از حصیر بیرون می‏‌آورند و در مرحله آخر، نمد مال‌ها، حدود ۶ ساعت نمد را بر روی همان حصیر می‌مالند در حالی که مرتب به آن آب نیمه گرم می‌پاشند. نمد مالی نیز مثل قالی بافی منحصرا کار زن هاست و مرد ترکمن در این گستره، جز کمک در حصیر غلطانی نقش دیگر ندارد.

طرح و نقش نمد ترکمن

طرح و نقش نمد متفاوت از نقش و نگار قالی و فرش است که از میان این نقوش می توان به چند طرح مشهور مانند چشم شتر ، قوچ ، عقرب زرد ، قوشماقچه و … اشاره کرد. از این نقوش که نمایانگر دوران کهن و نشانگر امانت داری اقوام ترکمن است بسته به ابعاد و اندازه نمد استفاده می شود. از دیگر نقوش نمد می توان به تصاویر هندسی اشاره کرد که علاوه بر کاربرد آن در ساخت نمد، در فرش ترکمن نیز مورد استفاده است و همین امر تصدیق و سندی دیگر بر حفظ تاریخ و فرهنگی ۲۵۰۰ ساله نزد جامعه ترکمن است.

Block "prd_0" not found

منبع : ویکی‌پدیا ، دانشنامه آزاد

خواندن مطلب  آموزش ساخت دار قالی بافی